piatok, 11 september 2015 10:24

Trilógia pressingu Doporučený

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vydavateľ : AZ Print v spolupráci s ÚFTS, september-október 2015
Autori : Laco Borbély - Jaroslav Hřebík - Peter Ganczner - Andi Singer - Jiří Zalabák

uvod trilogiaNezvykle objemné monotematické spracovanie problematiky  prináša  Trilógia pressingu  slovensko-českého autorského tímu. Pokúša sa odkryť  evolučné korene pressingu, ktorý sa postupom času prepracoval v hierarchii taktických prostriedkov k najrelevantnejším obranným taktikám súčasného svetového futbalu.

Historická retrospektíva (1.diel Historická súčasnosť)  ponúka lepšie pochopenie kontinuity vývoja proaktívnej defenzívy a vytvára racionálne predpoklady pre lepšie pochopenie teoretických aspektov efektívneho pressingového správania (2.diel Teória pressingu),  ako aj správnu konštrukciu tréningových prostriedkov (3.diel  Praktický manuál pressingu)  na bezpečné a herne účinné zvládnutie pressingovej taktiky konkrétnym mužstvom. Leitmotívom  takto koncipovanej trojzväzkovej publikácie  je  fakt, že vektor minulosti umožňuje chápať aktuálny stav hry, ale aj objavovať smerovanie  herných vektorov budúcnosti.

1.diel  „Historická súčasnosť“ odkrýva korene pressingu  v minulosti, ktoré sa na evolučnej osi posúvali do defenzívneho portfólia súčasných mužstiev v podobe , ktorá prispela ku generalizácii defenzívnej proaktivity ako  jedného zo základného  „modus operandi“ pre spätné získavanie lopty v súčasnom futbale.

2diel trilogia2.diel „Teória pressingu“  je zameraný na teóriu pressingu a teóriu tréningu  pressingu. V tejto časti prezentujeme pressing v tímových hrách (basketbal, hádzaná, hokej, rugby, futsal)  tak, aby vymedzenie pressingu pre futbal malo zreteľné kontúry, ktoré ho odlišujú  od ostatných hier. Fenomenológia pressingu ponúka všetky relevantné priestorové charakteristiky, ktoré sú prvou bránou k chápaniu podstaty tohto herne –taktického prostriedku. Nosnou časťou tohto dielu je výklad pressingu kyvadla a pumpy, ktorý svojou prediktivitou reprezentuje prepojenie súčasnosti a budúcnosti uplatňovania pressingových taktík. Teória tréningu pressingu poukazuje na model sekvenčnej postupnosti pri nácviku relevantných prvkov a ponúka 8 úrovní  ich zvládnutia v tréningovom procese. Prognóza pre pressing naznačuje možnosti vývoja pressingu v hre a je akousi predikciou  jeho smerovania v kontexte smerovania hry.

Zavŕšením trojdielneho celostného spracovania problematiky pressingu je 3.diel  Trilógie pressingu, ktorý ponúka  širokú paletu cvičení  na úrovni jednotlivca, dvojice, trojice, štvorice, formácií  a bloku hráčov. Pri organizácii tréningového procesu sa využívajú od  elementárnych po komplexné metodické formy nácviku, zdokonaľovania a zvládania v súčasnosti najtrendovejšieho  proaktívneho defenzívneho prostriedku, ktorým pressing rozhodne je.3diel trilogia
Súčasťou Trilógie pressingu je ilustračno-didaktické DVD Pressing naživo (cca 95min.),ktoré  prezentuje  historické korene pressingu na autentických záberoch, súčasné podoby a formy tejto defenzívnej taktiky v zápasoch vrcholných podujatí, technológiu nácviku ako aj ukážky využitia animačných programov pre vytváranie špecifických tréningových prostriedkov na zdokonaľovanie pressingových taktík vlastného mužstva.
Každý diel je obohatený odbornou recenziou PhDr.Zdenka Siveka, renomovaného  odborníka v otázkach futbalovej teórie a praxe, dlhoročného inštruktora UEFA pre vzdelávanie trénerov, ako aj viceprezidenta Európskej Aliancie futbalových trénerov ( AEFCA).

Videné 8392 krát Naposledy zmenené sobota, 19 marec 2016 21:48
Pavol Junek

Administrátor portálu

1 komentár

  • Odkaz na komentáre jozef151 štvrtok, 24 september 2015 14:00 Napísal(a) jozef151

    Kde sa dajú tieto knihy kúpiť ?

Pre písanie komentárov sa prihláste

futbalnetlogo

logozsfznew

logoufts white 500

sfzlogo 200 200

eufa respect logo

fairplay

Top
Súbory cookie nám uľahčujú poskytovať pre Vás naše služby. Používaním týchto stránok nám dávate súhlas používať súbory cookie. Zároveň súhlasíte s Pravidlami ochrany osobných údajov na tejto stránke.